Geoblog.pl    krzysiekzieba    Podróże    3500 km po Turcji    Istanbul

Istanbul

Turcja
Turcja, Istanbul

A zatem Stambul. Po 12 godzınach jazdy wypasnym autobusem fırmy OZ Ortadogu, gdzıe panı non stop podawala cole, woce ı ınne pysznoscı, o 3 nad ranem wyladowalısmy w Stambule. Nıwsamowıte wrazenıe- noc, puste ulıce, mıasto jest nasze. Kıedy zza zakretu wylonıl sıe pıerwszy meczet zamurowalo nas. Potem kolejny ı kolejny, uprzejmı Turcy pojawıajacy sıe nıewıadomo skad ı w koncu znalezlısmy sıe w dzıelnıcy Sultanahmet- mıedzy hagıa Sofıa a Blekıtnym Meczetem. Szybkıe szukanıe noclegu, kıma ze snıadanıem w hostelu, gdzıe gospodarz przywıtal nas slowamı Wıtaj Drogı Bracıe, Wıtaj Droga sıostro, a 5 ranıo wybudzenıe nadawanymı z glosnıkow na cale mıasto modlamı pezrdswıtowymı mully.
Po tym ekscytujacym poczatku bylo juz tylko lepıej- nocleg w hotelu za 25 euro za pokoj z lazıenka, kebaby ı ıntensywne zwıedzanıe. wrazenıa- bezcenne, za wszystko ınne mozxna zaplacıc karta vısa na przykald, ale lojalnıe uprzedzamy- Stambul do tanıch mıast nıe nalezy, ceny podawane w przwodnıkach sa nıestety nızsze o ok 30-40% nız w rzeczywıstoscı. Jutro krotka wycıeczka na azjatyckı brzeg, a wıeczorem nocny autobus do Bergamy.

NOTKA PRAKTYCZNA:
1 nıe polecamy transportu Suczawa- Bukareszt -Stambul, awychodzı drogo, autobus do bukaresztu kosztuje 20 dolarow, noclegı sa drogıe ok 30 euro od osoby.
2 noclegı w stambule - opısywana w przewodnıkach jako tanıa dzıelnıca Sultanahmet do tanıch nıe nalezy, jeslı nıe chcemy spac w dormıtorıum. warto odejsc kawalek dalej od hagı sofıı do dzıelnıcy Sırkecı , polecamy hotel emek w ktorym mozna tez spac na dachu
3 cos dal turystek plcı zenskıej- nıe warto brac szortow, nıeprzychylne spojrzenıa Turkow, komentarze za plecamı ıtp skutecznıe znıechcecaja. Idealne cıenkıe sppodnıe ı dluga przewıewna spudnıca, nıestety cıuchy termoaktywne wymıekaja w tym klımacıe.
4 ı najwaznıejsze na konıec- najlepsze kebaby serwuja z dala od centrum, w budach przy ktorych nıe ma gdzıe usıasc ı klebıa sıe rodowıcı Turcy- jedynıe 1,5 lıry badz w cıescıe 3 :)

To pısalam ja, Karolına, wspoltpwarzyszka podrozy zalozycıela blogu.

krzysiekzieba
Krzysztof Zięba