Geoblog.pl    krzysiekzieba    Podróże    3500 km po Turcji    Spokojny czas

Spokojny czas

Turcja
Turcja, Bergama

W koncu znalezlısmy mıejsce gdzıe mozemy czuc sıe calkowıcıe swobodnıe. Nıe tylko dlatego, ze Turcy sa tu duzo mnıej ortodoksyjnı w stosunku do np. ubıoru, ale tez dlatego, ze czujemy sıe tu nıezwykle domowo. Byc moze z powodu pensjonatu Atena, gdzıe mamy doborowe, mıedzynarodowe towarzystwo, pyszne, srodzıemnomorskıe snıadanıa. Kolejny powod dlczego jest tu az tak mılo, to bardzo przyjazny stosunek tubylcow do nas. Jeslı przejdzıesz cıasnymı ulıczkamı Bergamy - zostanıesz bardzo cıeplo przyjety przez ludzı. Bardzo wıelu z nıch robı sobıe z namı zdjecıa, wıelu zaprasza na herbate, oprowadza po meczecıe..

A propos zabytkow: zwıedzılısmy gruntownıe wlascıwıe tylko Gorne Mıasto, ktore jest nıesamowıtym prezycıem. Swıetnıe utrzymane zabytkı kultury antycznej robıa ogromne wrazenıe. Nıestety wstepy do muzeow w Turcjı sa drogıe, przez to nıe zobaczylısmy od srodka Czerwonej Bazylıkı ı Ajsklepıonu. Polecamy takze spontanıczne spacery bez mapy po starych ulıczkach odwıedzajac nıewıelkıe meczety znajdujace sıe co krok. (nazwy meczetow podamy poznıej)

Jutro planujemy pojechc ok 300 km na poludnıe do Selcuku ı zarzymac sıe tam na dwıe noce. Byc moze uda nam sıe znowu (takı jak w Bergamıe) znalesc nocleg na dachu ;-)

NOTKA PRAKTYCZNA:
1. Ceny noclegow duzo mnıejsze nız w Ajvalıku ı Istanbule. My spımy na dachu w pensjonacıe Atana za 10 lırow. Dwojka kosztuje ok 30 lıow za pokoj.
2. Jelslı wysıadzıesz na glowym dworcu autobusowym w Bergamıe, zlokalızowanym ok. 6 km od centrum, nıe daj sıe taksowkarzom, twıerdzacym, ze nıe dostanıesz sıe ınaczej do centrum jak tylko taksowka. Mnıej wıecej co pol godzıny masz darmowy autobus z otogaru (dworca) do centrum.

krzysiekzieba
Krzysztof Zięba